Mára teljesen megdőlt az a nézet, miszerint a hagyományos fogkefe képes felvenni a versenyt az elektromos készülékekkel. Számos kutatás és tanulmány bizonyítja, hogy az elektromos változatok lényegesen hatékonyabbak a dentális plakk eltávolítása során, így alkalmasak a fog- és fogínybetegségek kockázatának csökkentésében.
A hatékonyság fejlődésében fontos szerepet töltenek be az innovatív technológiák, amelyek évről évre jobb készülékek gyártását teszik lehetővé. Nem kérdés, ha még hagyományos fogkefét használunk, érdemes elektromos változatra váltani. Az alábbi tartalom a kiválasztásban igyekszik segítséget nyújtani.
Milyen elektromos fogkefék léteznek
A kereskedelmi kínálatot két különböző típus határozza meg. Ezek a forgófejes és a szónikus készülékek. Mindkettő kiváló tisztításra képes, érdemes azonban megismerni a legfőbb tulajdonságaikat.
A forgófejes készülékek piacát az Oral-B fogkeféi uralják. Esetükben a sörték egy gömb alakú kisméretű fejen helyezkednek el, amelyek egyidejűleg kétféle mozgást tesznek lehetővé; miközben a kefefej előre-hátra mozog, a sörték forgómozgást is végeznek. Így képesek kiváló tisztítóhatást garantálni, ráadásul a kisméretű fejnek köszönhetően kiválóan alkalmasak a nehezen elérhető zugok tisztítására is. Az ilyen készülékek rendszerint kompatibilis kefefejekkel rendelkeznek; az aktív tisztítást biztosító fejek mellett elérhetők a kímélő és a fogszabályzókhoz tervezett változatok is.
Az elektromos fogkefék másik főbb típusát az úgynevezett szónikus készülékek jelentik, amelyek között a Philips termékei mondhatók uralkodónak. Ezek esetében a fogkefefej leginkább egy hagyományos fogkeféhez hasonlítható, amely rendkívül nagysebességű oldalirányú mozgásra képes. Az ilyen változatok egyetlen hátránya, hogy a fogmosás közben nagyobb figyelmet kell fordítanunk a megfelelő nyéltartásra és a zugok megfelelő elérésére. Ha hajlandók vagyunk erre, a szónikus fogkefék tökéletes választást jelentenek.
Miután döntést hoztunk a fogkefe típusáról, egyéb tulajdonságokra is érdemes figyelmet fordítanunk. Hasznos, ha a kiválasztott készülék időzítővel rendelkezik. Ez az egyszerű, de annál hasznosabb funkció jelzéssel tudatja velünk, hogy ideje áttérnünk másik körnegyedre, így elkerülhetjük, hogy a fogsorunk egyes részeire kevesebb figyelem jusson. Legalább ennyire hasznos a nyomásérzékelő szenzor is, ami túl erős nyomás esetén leállítja a fogkefe működését, így óvva meg az ínyt a kisebb-nagyobb hámsérülésektől, amelyek akár fájdalmas gyulladásokhoz is vezethetnek.
Ezek mellett érdemes figyelmet fordítani a közönségesnek mondható tulajdonságokra is, amelyek nagyban meghatározzák a használat kényelmét. Fontos lehet a nyél megfelelő bordázása. Noha a neves gyártók esetében ez mindig adott, az alacsonyabb minőségi osztályba sorolható készülékek esetében olykor előfordul, hogy a gumis bordázat hiánya fogmosás közben kényelmetlen nyéltartást okoz. Ne feledkezzünk meg az akkumulátor üzemidejéről sem; a neves gyártók termékeit jellemzően egy hétig használhatjuk napi kétszer kétperces fogmosást feltételezve, tudni kell azonban, hogy a merüléssel egyenes arányban csökken a mozgás intenzitása, így az akkumulátorokat jellemzőn kettő-négy nap után töltenünk érdemes. Kellő odafigyeléssel könnyedén megtalálhatjuk a számunkra tökéletes elektromos fogkefét.
Ez a cikk támogatott tartalom.