A gyepszellőztetést a legtöbb kertet művelő ember jól ismeri. Kell hozzá egy gyepszellőztető, amelynek kései vagy drótjai könnyedén bejutnak a talajba, majd eltávolítják a felesleges, elhalt gyökereket, mohatelepeket, gyomokat és a gyepfilcet. A művelet elvégzésével a gyep fellélegezhet: felfrissül, javul a vízfelvételi képessége, amelyet csodálatos zöld színével hálál meg tulajdonosának. Ez azonban nagy egyszeri megterhelést jelent a fűnek, így átgondoltan, okosan kell csinálni.
Mikor szellőztessünk?
Ha az évente egyszeri szellőztetést választjuk, annak a tavasz beköszöntésekor, márciusban álljunk neki. Persze vannak ezzel ellentétes ötletek, és azt is tudjuk, hogy a gyeptől szintén függ a szellőztetés módja, mégis a március a legtöbbször javasolt időpont. Ha két szellőztetést tervezünk, a tavaszi mellett nyár végi vagy ősz eleji időpontot iktassunk még be. Előfordul, hogy valaki négyszer is szeretné felfrissíteni a gyepet egy évben, ám ezt nem ajánljuk. Jóból is megárt a sok, azaz a túl gyakori szellőztetés azért lehet problémás, mert a fűnek nincs elég ideje regenerálódni. Amire fontos még odafigyelni, hogy a szellőztetést mindig száraz időben végezzük, lehetőleg akkor, amikor a hőmérő higanyszála legalább 10 Celsius-fokot mutat.
Hogyan szellőztessünk?
Először is nézzünk utána a lehetőségeknek. Sűrűn előforduló hiba gyepszellőztetés kor, hogy valaki megveszi egy webáruházban a gyepszellőztetőjét, majd ahogy megérkezik, nem foglalkozik semmivel, hanem már esik is neki a kertjének. Ehelyett az legyen az első lépés, hogy egyrészt elolvassuk a gyepszellőztető használati utasítását, másrészt minél több forrásból tájékozódunk a lehető legjobb megoldásról. Fontos, hogy ha belekezdünk, ne várjuk elsőre tökéletes végeredményt. A minőségi gyepet nehéz összehozni, sok csalódással és értékes tapasztalattal jár a folyamat. A szellőztetés sem biztos, hogy elsőre hibátlanul sikerül – ilyenkor próbáljunk meg rájönni, mit rontottunk el. Léteznek előkészítő munkálatok, de az is fontos, milyen mélyre állítjuk be a munkagépet. Ezeknek a részleteknek a meghatározása kulcskérdés a szellőztetés során.
Mit ne csináljunk?
Ne próbáljunk például beteg gyepet szellőztetni, mert az csak ront az állapotán. Ha gond adódik a fűvel, előbb azt kell megoldani, csak ezt követheti a szellőztetés. Arra is figyeljünk, hogy a szellőztetés előtt ne hagyjunk túl magas füvet a kertben. Ha nem nyírjuk rövidre a gyepet, kevésbé viseli majd el a nagy igénybevételt, azaz több kárt okozunk, mint hasznot. Fontos, hogy körültekintően használjuk a szellőztetőt akkor, ha automata öntözőberendezés van a kertünknek, mert a kések kárt tehetnek ebben. Hogy ezt elkerüljük, minden szellőztetés előtt jelöljük ki az öntözőfejek helyét, hogy azok alapján tudjunk tájékozódni munka közben.
További Kedvezményekért nézz Kert kategória oldalunkon.