Google Pixel telefonA Google az okostelefon-korszak hajnalától fontos szereplője a piacnak, de saját készülékeivel csak lassan kezdett terjeszkedésbe. Egy óvatosan haladó tesztidőszak után ma már a Pixel mobilok is az élbolyban versenyeznek, mutatjuk, miért.

A Google az okostelefon-korszak hajnalától fontos szereplője a piacnak, de saját készülékeivel csak lassan kezdett terjeszkedésbe. Egy óvatosan haladó tesztidőszak után ma már a Pixel mobilok is az élbolyban versenyeznek, mutatjuk, miért.

Az első okostelefonok megjelenésekor a piac két legnagyobb szereplője eltérő utat választott. Az Apple piacra dobta az iPhone-t és házon belül fejlesztette hozzá az operációs rendszert, az iOS-t is. A Google ehelyett inkább nyílt megoldásban gondolkodott: az Android operációs rendszert úgy készítette el, hogy azt hardvergyártók saját mobileszközeikre tudják telepíteni. Sokáig épp ezért nem is volt „saját” telefonja a Google-nek, stratégiájuk az volt, hogy a világ sok száz gyártójával karöltve érnek el sikereket.

Aztán 2016-ban határozták el, hogy elkészítenek egy saját mobiltelefont is: kapásból kettővel indultak Pixel és Pixel XL néven. Még ekkor is csak óvatosan léptek be a hardveres versenybe, hiszen a készülékeket csak néhány országban lehetett megrendelni. Utólag látható, hogy inkább egyfajta referenciakészüléknek szánták őket, hiszen addigra a legtöbb mobilgyártó az Android fölé már elhelyezett valamilyen saját felhasználói felületet egyedi funkciókkal. A Google szándéka az volt, hogy az „alap” Android tudását mutathassa meg egy saját telefonon, valamint így kísérletezze ki az Android újabb funkcióit.

Ezután nagyjából évente jelent meg új generáció a Pixel mobilokból, és láthatóan a közönség is egyre inkább vevő volt rájuk, ezért ma már világszerte kaphatók az aktuális Pixel modellek. Ezeket egyrészt azok vásárolják előszeretettel, akik az igazi, eredeti Android élményre vágynak, de az idők során néhány olyan tulajdonsággal is bővültek a Google telefonjai, amik kiemelik őket az androidos mezőnyből.

A Pixel 9 család: a Google legutóbbi nagy dobása

A 2024 augusztusában bemutatott Pixel 9 széria már egyáltalán nem az az óvatos piackutatásra kifejlesztett tesztkészülék, mint legkorábbi ősei. Már kialakítása is egyedi: a lekerekített sarkú készülékházak hátulján egy egyedi kialakítású kameraszigetet találunk, amely hosszanti irányban elnyújtott, ovális végű alakot kapott, és látványra szépen belesimul az összképbe. Már a kisebbik modell, a Pixel 9 előlapján is úgynevezett LTPO OLED technológiára épülő kijelzőt találunk, ez a Google-nél Super Actua márkanéven fut és arról nevezetes, hogy hihetetlenül kontrasztos és színgazdag, a képfrissítése pedig 120 Hz. A 2700 nites fényerő is csúcskategóriás, támogatja a nagy dinamikatartományt (HDR) és az egyik legfejlettebb védőréteg, a Gorilla Glass Victus 2 üveg borítja. A legnagyobb, Pixel 9 XL modell kijelzője nem csak nagyobb, de még szebb felbontású és tovább srófolták a fényerőt is 3000 nitre.

A Pixelek egyik nagy előnye már a kezdetek óta, hogy a sokkamerás mobilokkal szemben sokáig egyetlen lencsével dolgoztak, és mégis sokáig vezették a hivatalos DXOmark toplistát a fotós képességek terén. Ma már a Pixel 9-eken is többkamerás rendszert találunk, de a képminőség ettől csak kimagaslóbb lett – a Pro verzióra még 5x zoomra képes teleobjektív is került.

Mesterséges intelligencia és biztonság

A mai Pixelek egyik legnagyobb fegyverténye az, hogy a Google saját fejlesztésű, Tensor G4 rendszerchipje működteti őket egy dedikált biztonsági chip, a Titan M2 társaságában. Ezt a konfigurációt kifejezetten arra fejlesztették, hogy a telefon a lehető legtöbbet kihozhasson a mesterséges intelligencia vívmányaiból. A vállalat Gemini AI névre hallgató technológiája sokféle funkcióban megjelenik, például a rendszer képes egy sorozatfotó elemei közül kiválogatni a legjobb minőségűt, de azt is megoldja, hogy ha valami lemaradt a kép széléről, azt az AI kiegészíti nekünk.

Ugyanígy a beépített asszisztens képes tanácsot adni, hogy a lefotózott hozzávalókból milyen vacsorát tudunk elkészíteni, illetve felismeri a lefényképezett tárgyakat, vagy a képek bekarikázott elemeit, és akár olyan találatokat is felkutat, ahol vehetünk magunknak egyet. A Pixelhez kapható kiegészítők, például az okosóra és a fülhallgató szintén kaptak AI-támogatást, így egy sor okos funkció ezeken keresztül is elérhető.

A biztonsági chip extra funkciói között találunk például olyat, amely vészhelyzeti riasztásokat küld a környékünkön tapasztalható eseményekről, de segít védekezni az átverési kísérletek, adathalász trükkök és egyéb kártevők ellen is.

Mivel a Pixeleken „tiszta” Android fut mindenféle extra felhasználói felület nélkül, ezt egyrészt úgy szabhatjuk testre, ahogy csak szeretnénk. De ami még fontosabb, így a lehető leggyorsabban érkeznek a rendszer biztonsági és funkció-frissítései is, amelyre egyébként a Google a bemutatástól számított hét évig garantálja a folytonosságot.

Google Pixel 9-es sorozata tehát egyszerre erős hardverrel, kiemelkedő dizájnnal rendelkező, egyedi mesterséges intelligenciával felruházott készülékeket jelent, amelyek mégis az Android eredeti változatát futtatják, így teljes személyre szabhatóságot és sokáig garantált frissítéseket biztosítanak.